Zemsta – zbiór najważniejszych informacji
”Zemsta” Aleksandra Fredry to jedna z lektur omawianych w szkole podstawowej. Aby nie zaskoczyła cię tak jak uczniów zdających maturę w 2021 roku, warto poznać jej treść. Jeśli chcesz uzupełnić swoją wiedzę na temat tego dramatu, koniecznie czytaj dalej.
Zemsta – o autorze słów kilka
Autorem lektury jest polski przedstawiciel epoki romantyzmu Aleksander Fredro, uznawany za najwybitniejszego polskiego komediopisarza. Poeta rozpoczął poważną karierę pisarską w wieku 25 lat komedią ”Pan Geldhab”. Wcześniej służył w wojsku; najpierw w armii Księstwa Warszawskiego, a później w armii Napoleona. Choć tworzył w epoce romantyzmu, nie podejmował w swojej twórczości tematów narodowowyzwoleńczych. Z tego powodu spotkał się z ostrą krytyką, w wyniku której zrezygnował z pisania na kilkanaście lat. Oprócz komedii tworzył wiersze, pamiętniki, aforyzmy, poematy czy bajki.
Zemsta – rodzaj literacki
”Zemsta” należy do dramatów. Najważniejszymi wyznacznikami tego gatunku są:
– przeznaczenie do wystawienia na scenie,
– podział na akty i sceny,
– obecność tekstu głównego (dialogi i monologi) i tekstu pobocznego, czyli didaskaliów, będących wskazówkami dla wystawiających dramat,
– brak narratora.
Zemsta – gatunek literacki
”Zemstę” zaliczamy do komedii. Najważniejszymi wyznacznikami tego gatunku są:
– pogodna tematyka,
– dobrze rozwinięta fabuła,
– lekka treść,
– pomyślny dla bohatetów finał,
– elementy komizmu, a czasem też karykatury, satyry i groteski.
Zemsta – czas i miejsce akcji
Akcja ”Zemsty” rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX w. i trwa jeden dzień. O czasie akcji świadczą słowa Cześnika: ”He, he, he! Pani Barska!”, nawiązujące do konfederacji barskiej zawiązanej w 1768 r. Miejscem akcji jest zamek podzielony na pół, którego położenia nie można ustalić.
”Zemsta” to lektura, którą warto znać z wielu powodów. Nie tylko może być przydatna na maturze bądź egzaminie ósmoklasisty, ale też jest jednym z najpopularniejszych utworów wybitnego polskiego poety. Dlatego sięgnij po nią już teraz!