Zemsta, czyli zabawna lektura szkolna

“Zemsta” to XIX-wieczna komedia napisana przez Aleksandra Fredry. O czym opowiada książka i dlaczego jest na tyle istotna, że została lekturą szkolną?

Jak powstała “Zemsta (tania książka i szybka wysyłka!)“?

Komedia Andrzeja Fredry została pierwotnie wydana w 1838 roku. Aleksander Fredra wpadł na pomysł historii po tym jak znalazł pewien dokument w posagu swojej żony na zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Opisywał on właśnie kłótnię dwóch rodów, których przedstawiciele byli poprzednimi właścicielami posiadłości. Fredrę zainspirował ten tekst i postanowił przekształcić ją w komedię, która po czasie spory sukces. Akcja “Zemsty” osadzona jest pod koniec XVIII wieku, a historia skupia się wokół kłótni Rejenta Milczka z Cześnikiem Maciejem Raptusiewiczem. 

Dlaczego “Zemsta” uważana jest za tak ważną lekturę?

“Zemsta” Aleksandra Fredry znalazła się na liście lektur szkolnych. Dla niektórych może się to wydawać zaskakujące, bo mocno odbiega od innych dzieł znajdujących się na tej liście. Inne lektury to w ogromnej ilości dramaty poruszające tematy patriotyzmu, walki Polaków o wolność, książki pozytywistyczne mówiące o pracy u podstaw, czy literatura wojenna skupiająca się na bardzo trudnych, złożonych tematach. Tymczasem “Zemsta” jest zabawna, większość wydarzeń przedstawia w komicznej konwencji i nie ma wcale wiele motywów, które można by uznać za poważne, czy trudne. Są jednak powody, dla których komedia Aleksandra Fredry jest istotna i może nauczyć czegoś czytelników w wieku szkolnym. “Zemsta” to przede wszystkim cenna lekcja historii. Jej bohaterowie reprezentują cechy charakterystyczne dla kultury sarmackiej. Sarmatyzm to charakterystyczna postawa szlachty, która występowała w oświeceniu. Przedstawiciele tej klasy społecznej uważali się za potomków starożytnych wojowników – właśnie Sarmatów. “Zemsta” pokazuje kulturę sarmacką w prześmiewczy sposób, ukazując wszystkie jej absurdy. Właśnie dlatego komedia Andrzeja Fredry jest tak istotnym źródłem historycznym. 

“Zemsta” stanowi istotny element kultury polskiej i przez to, że ukazuje kulturę szlachty z czasów polskiego oświecenia, może być dobrą lekcją historii.