Zemsta Aleksandra Fredry

   Lektury szkolne nie wzbudzają w uczniach zbyt wiele pozytywnych uczuć. Młodzież nie lubi być zmuszana do czytania książek, których nawet oni sami nie mieli okazji wybrać. Zazwyczaj zapoznanie się z lekturą idzie im ciężko, szczególnie jeśli mają one dużą ilość stron lub składają się z kilku tomów. Są jednak takie lektury, które mogą zaciekawić nawet najbardziej opornego czytelnika.

“Zemsta” – najsłynniejsza komedia Fredry

   “Zemsta (sprawdź cenę i zamów!) jest dramatem oraz utworem komediowym, który Aleksander Fredro napisał na początku lat 30 XIX wieku, a dokładniej w 1833 roku. Panowała wtedy epoka romantyzmu, a Fredro jest do dziś uważany za najwybitniejszego polskiego komediopisarza. Książka składa się z czterech aktów. Inspiracje do tego dzieła stanowił dla autora dokument o dwóch zwaśnionych rodach, który Fredro znalazł w zamku otrzymanym w posagu żony. Te skłócone rodziny były poprzednimi właścicielami wspomnianego zamku, a ich historia bardzo zaintrygowała artystę.

   Głównymi bohaterami “Zemsty” jest dwójka sąsiadów – Cześnik i Rejent, którzy toczą zagorzały spór o mur graniczny między ich posiadłościami. Jeden z nich pragnie go naprawić, lecz drugi na to nie pozwala. Kłótnia o mur trwa, a wkrótce przeradza się też w konflikty na tle miłosnym. Obaj mężczyźni obierają taki sposób zemszczenia się na sobie nawzajem, że próbują doprowadzić do ożenku osób postronnych. Kiedy do owych ślubów dochodzi, konflikt zostaje zażegnany. Mamy więc do czynienia z wieloma zwrotami akcji, zabawnymi wydarzeniami oraz zaskoczeniem w lekturze. Nie brakuje w niej intryg i zabawnych przytyków.

Język, jakiego Fredro używa do napisania tego dzieła potrafi rozbawić każdego, nawet tych młodszych odbiorców. Bohaterowie są oryginalni i każdy ma swój ciekawy charakter i powiązania z danym stylem życia. Utwór jest bardzo uniwersalny. Podobne rozterki i problemy zdarzają się tak samo dziś, jak i kiedyś. W 2002 roku powstał film oparty na owej książce. Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser, stworzył ekranizację “Zemsty”, która odniosła duży sukces.